logo

VENTSPILS VALSTS 1.ĢIMNĀZIJA

KONKURĒTSPĒJĪGA IZGLĪTĪBA TALANTU IZAUGSMEI

VENTSPILS VALSTS 1.ĢIMNĀZIJA

KONKURĒTSPĒJĪGA IZGLĪTĪBA TALANTU IZAUGSMEI

Lasi un kļūsti par ekspertu!

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023

 

Ja esi izlasījis vismaz 3 grāmatas no žūrijas kolekcijas, Tev ir pienācis brīdis kļūt par lasīšanas ekspertu, atliekt tikai aizpildīt anketu!

Šeit ir ANKETA.

VV1.Ģ kods ir: GKRSD

Žūrijas dalībniekam:

  1. jāsniedz neliela informācija par sevi,
  2. jāatzīmē izlasītās grāmatas,
  3. no izvēlētajām grāmatām ir jāsastāda savs grāmatu tops,
  4. jāuzraksta, kādēļ grāmatai piešķir pirmo vietu,
  5. jānovērtē grāmatas izskats,
  6. jāizsakās par sevi kā lasītāju.

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2023" vērtēšanas anketa ir pieejama ŠEIT.

Bibliotēku piekļuves kodus var atrast ŠEIT.

Lasītāji, kuri piedalās žūrijā individuāli, var izmantot LNB piekļuves kodu: NACBIB.

"BĒRNU, JAUNIEŠU UN VECĀKU ŽŪRIJAS 2023" BALSOŠANA NOSLĒGSIES 31. JANVĀRĪ

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023" tuvojas savam noslēgumam 852 publiskajās un skolu bibliotēkās, kā arī 73 latviešu diasporas centros 28 valstīs.

 

Lielie lasīšanas svētki notiks LNB Ziedoņa zālē 2024. gada 23. martā, bet vēl līdz 31. janvārim programmas dalībnieki var paspēt nobalsot par visvairāk iepatikušos grāmatu.

 

2023. gada kolekcijā iekļautas 24 grāmatas: astoņi latviešu autoru darbi, piecpadsmit tulkojumi un viens folkloras krājums.

Lasītāji varēs iepazīties ar četru franču rakstnieku darbiem, trīs lietuviešu un trīs igauņu grāmatām, kā arī pa vienam tulkojumam no zviedru, vācu, slovāku, poļu un katalāņu valodas.

 

 Kas ir jādara? 

Tev ir jāizlasa un jāvērtē 5 grāmatas no savas vecumgrupas kolekcijas.

Cik ilgā laikā ir jāizlasa? 

Lasīšanas termiņš - 9 mēnešiNo 2023.g. 1.maija līdz 2024. gada 15. janvārim!

Kas man par to būs? 

Katrs eksperts saņems lasīšanas veicināšanas balviņas no Rīgas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra un mūsu skolas bibliotēkas pildspalvas.

 

Kas ir jādara vecākiem? 

Vecākiem ir jāizlasa un jāvērtē 4 grāmatas no Vecāku žūrijas kolekcijas + 1 jebkura cita grāmata no pārējās kolekcijas.

 LASI UN VĒRTĒ 2023. gada grāmatu kolekcija

 

Zlatas ceļš

Dzintars Tilaks (1959)

Grāmatas galvenā varone ir meitene, vārdā Zlata, kas mācās 7. klasē. Ir 2022. gada pavasaris, kad sākas karš Ukrainā. Skola un mācības paliek gluži vai citā dzīvē, nu jādomā par izdzīvošanu, par kaut ko tādu, kas liekas nereāls mūsdienās un šeit, Latvijā.

En den dīno šoko loko tīno

Māris Rungulis (1950)

Rakstniekam ir liela aizraušanās ar Latvijas bērnu folkloru – spoku un joku stāstiem, skaitāmpantiem un ķircināmpantiem, kuru vākšanai viņš aktīvi pievērsās astoņdesmitajos gados, bet deviņdesmitajos sakārtoja un izdeva vairākus skaitāmpantu krājumus.

Tagad rakstnieks, vēlreiz pārskatot savu kolekciju, veidojis plašāku, apjomīgāku izlasi, kā arī pievienojis savas atmiņas par skaitāmpantu kolekcijas tapšanu, tiekoties un sarakstoties ar bērniem.

Grāmata būs interesanta ne tikai bērniem, jo ļaus vecākajai paaudzei atcerēties bērnību.

Kā mans tētis atrada sev sievu

Rēli Reinausa (Reeli Reinaus, 1977)

Keita ir 12 gadus veca un dzīvo kopā ar tēti Stenu un labradoru Fredi. Keitas mamma nomira, kad meitene bija vēl pavisam maza. Kādu dienu tētis paziņo, ka vēlētos apprecēties vēlreiz, un lūdz meitai palīdzību atrast īsto sievu. Tētim piemērotas sievas meklējumos abi piedzīvo virkni komisku starpgadījumu.

Upe, kas tek atpakaļ

Žans Klods Murlevā ( Jean-Claude Mourlevat, 1952)

“Vai jūs pārdodat karameles?” Ar šo ikdienišķo jautājumu, ko uzdod veikaliņā ieklīdusi sveša meitene, sākas neparasts, romantisks stāsts.

Mazais bodnieks Tomeks iemīlas Hannā un gatavs viņai sekot tālā un bīstamā ceļojumā, lai meklētu burvju upi Kžāru, kuras ūdens spēj dāvāt nemirstību.

Vai Hannai izdosies pārnest savam putniņam dziedinošo ūdeni? Vai abu mīlestība izrādīsies tikpat pārlaicīga kā upe un labestība, ko viņi piedzīvo ceļā?

Burmemme

Aino Pervika (Aino Pervik,1932)

Burmemmi - mazliet bīstama, taču pasakaina un ļoti aizraujoša būtne.

Burmemme viena pati dzīvo uz mazas salas. Burmemmes valdzinājums ir gan viņas vētrainajā un nepakļāvīgajā raksturā, kurā tomēr skaidri iezīmējas rūpes par dabu un cilvēkiem, gan brīnumainajās spējās, kuru pamatā tomēr ir patiesas zināšanas par dabas spēkiem.

Burmemmei piemīt arī trakulīga humora izjūta, kurā tomēr nejūt ļaunumu pret izjokotajiem. Kad Burmemme dakterē kādu kuģa kapteini, kuram pēc jūrā pārciestām katastrofām kājas iet katra uz savu pusi, kapteinis viņā uz vietas iemīlas.

Melndzelmji

Igne Zarambaite (Ignė Zarambaite, 1988)

Kad sešpadsmitgadīgā Anika atgriežas dzimtajā pilsētiņā, viņu atkal nomāc bērnības atmiņas – nesaskaņas ģimenē, skolā pieredzētā ņirgāšanās.

Dziļi iekšienē sūrst senās pārestības, bet ārēji meitene ir pārvērtusies, viņu neviens vairs neatpazīst.

Tagad viņa ir nevis Anika, bet Ana. Drīz klasesbiedri piedāvā Anai nedēļas nogales izaicinājumu – kopīgi pavadīt nakti palu ūdeņu ieskautās mājās, kas slavenas ar leģendām un baisiem notikumiem.Un kas bija par iemeslu tās nakts notikumiem – mistiski spēki, apreibinošas vielas, atriebība? Vai varbūt viss kopā?

 

Mūru dāma

Silēna Edgāra (Silene Edgar, 1978), Pols Beorns (Paul Beorn, 1977)

Latviešu izcelsmes operdziedātāja Māra Galanta, saukta par Mūru dāmu, iemantoja pasaules slavu, 1972. gadā dziedot pie Berlīnes mūra.

Kopš tā laika viņai raksta cilvēki no dažādām pasaules malām, lai vēstītu par savu neapskaužamo likteni un dzīvi nebrīvē.

Arī Māra pati reiz aizbēgusi no totalitāra režīma. Septiņpadsmit gadu vecumā viņa slepus pameta Padomju Latviju un nav atgriezusies dzimtenē pat pēc Dzelzs priekškara krišanas. Kāpēc tā? Un kāpēc viņa izvairās runāt par savu jaunību?

Autori grāmatai: 14-14

 

Mana kolosālā dzīve

Jennija Jēgerfelde (Jenny Jägerfeld, 1974)

Laipni lūgti Skērblakas viesnīcā Royal Grand Golden Hotel! Te tagad dzīvos Sige ar divām jaunākajām māsām, mammu un pavisam neparasto vecmāmiņu, kurai tikpat neparastā viesnīca, starp citu arī pieder.  

Stokholmas skolā Sige neiederējās un jutās pagalam nelaimīgs, tāpēc jauna dzīve mazpilsētā nāk īsti laikā. Te ir gan pinbola mašīna, gan īsts režisors, gan pat negaidīti spraiga cīņa par kādu dārza rūķi ar vietējo instagram slavenību.

Ja tikai strauji netuvotos jaunais skolas gads... Sigem ir tikai viens mērķis - līdz vasaras beigām kļūt populāram.

Autore grāmatai: Stendapa karaliene

 

Kinderlande

Mavils, (Mawil ,1976)

Komikss veltīts notikumiem Austrumberlīnē 1989. gadā, tieši pirms Berlīnes mūra krišanas.

Ar aizrautību un puicisku humoru Mavils stāsta par draudzību, drosmi un uzticēšanos, par bērnību, kas aizrit starp pionieru organizāciju un baznīcu, slepus noklausītām ziņām par pārbēgšanu uz Rietumberlīni un galda tenisa turnīru tieši Vācijas lielo pārmaiņu priekšvakarā.  

Komikss uzbur spilgtu un personisku VDR pastāvēšanas pēdējo dienu ainu, ko autors pats pieredzējis, būdams, grāmatas varoņu vecumā. Pievienota arī vārdnīciņa, kas skaidro mūsdienu bērniem nezināmās sociālisma laika Vācijas reālijas.

 

Zaļā dzīle

Toms Deimonds Barvidis (1994)

Pasaule, kuru ik nakti pārstaigā debesmeitas, trīs spoži mēneši, reiz esot bijusi vienota, līdz brāļi, debesmeitu precinieki, sastrīdējās un to sadalīja. Tagad Zaļā Dzīle, mežonīgs un nebeidzams mūžamežs, un sausais, skopais Tīrums dzīvo katrs savrupu dzīvi šķietamā drošībā. Tomēr gan Tīrumā, gan Zaļajā Dzīlē pamazām mostas kā jauni, tā aizmirsti spēki, kas tiecas iegūt vai iznīcināt. Zaļās Dzīles bangas arvien niknāk sitas pret Tīruma krastiem, un cilvēku apmetnēs sākas cīkstēšanās par ļaužu prātiem un sirdīm. Kas izjaucis līdzsvaru starp abām pasaules daļām? Meklējot atbildi senās dziesmās, Vārmas ciema Dižais rakstotājs Hauko atrod tikai jaunus jautājumus.

Zaļā Dzīle jau ar vāka noformējumu, kurā redzam jaunu, kareivīgi tērptu meiteni un milzīgu fantastisku putnu – grifu –, signalizē, ka romānā atradīsim labākajās tradīcijās ieturētu fantastisku vēstījumu, un šai ziņā nekļūdāmies.

Kaura, attēlā redzamā grifu jātniece, tāpat kā viņas draugs mednieks Talevs un daudzi citi, mitinās Tīruma valstībā – varbūt ne pārāk auglīgā, tomēr iekoptā, sakārtotā zemē, kurā it visiem iedzīvotājiem ir skaidras viņu lomas.

Bērni ir karaļi

Delfīne De Vigāna ( Delphine de Vigan, 1966)

Gandrīz trillera cienīgais psiholoģiskais romāns caur divu sieviešu diametrāli atšķirīgo likteņu prizmām ļauj palūkoties aiz sociālo tīklu radītā mūsdienu sabiedrības portreta – kad vīzija par slavu un veiksmi ir vien mānīga ilūzija, kas ne tikai aizēno patiesas vērtības, bet iedragā un pat izposta cilvēku dzīves.

Skolas gados Melānija Klo ir pārņemta ar realitātes šovu solīto spozmi un slavu, taču pašas mēģinājumi ielauzties šajā žilbinošajā pasaulē nevainagojas panākumiem. Paiet vairāki gadi, Melānijai šķietami ir viss, ko viņa ir vēlējusies – vīrs, divi piemīlīgi bērni un krāšņa dzīve Parīzes piepilsētā, ko nodrošina pašas izlolotais YouTube kanāls. Taču tajā nemitīgi rādītā idille sabrūk, kad tiek pastrādāts noziegums, kura motivāciju cenšas atšķetināt valsts prasmīgākie izmeklētāji, arī talantīgā dokumentētāja Klāra. Atklājas sen glabāti noslēpumi, pāridarījumi un aizvainojumi.

Autore grāmatām: 

Es neliecināšu pret jums

Kristīne Ilziņa (1969)

Stāstu krājums “Es neliecināšu pret jums” ir kā mozaīkbilde. Tajā savākti un apkopoti stāsti par cilvēkiem, kas piedalās lielos notikumos, paši būdami mazi. Par tiem, kuriem parasti neviens neprasa: ko jūs par to domājat? Tiem, kas vienkārši dzīvo. Pirms Atmodas, tās laikā un arī pašlaik.

“Kristīnes Ilziņas stāsti ir par cerību un spītu. Par tiem, kuri astoņdesmitajos lēni, bet neatlaidīgi ārdīja komunisma ideoloģijas blīvo mūri, lai Latvija reiz taptu brīva. Kāds ar drosmi un pārliecību, cits bīdamies, bet ticēdams” Jana Egle, rakstniece.

 

Laiks atkal iedegt zvaigznes

Virdžinija Grimaldi (Virginie Grimaldi, 1977)

Sirsnīgs un aizkustinošs romāns par mātēm un meitām, ģimenēm un neparastām draudzībām, kas liks jums gan smieties, gan raudāt... 

Ja Anna nebūtu zaudējusi darbu, iespējams, viņa nekad nebūtu uzdrošinājusies rīkoties tik impulsīvi. Viņas vecākajai meitai Hlojai ir septiņpadsmit gadu un kārtējie sirdēsti. Piepeši atklājas, ka meitene ir atmetusi ar roku mācībām licejā un plāno sākt strādāt.

Izrādās, arī divpadsmitgadīgā Lilī skolā nejūtas labi... Brīdī, kad Anna saprot, ka ģimene burtiski jūk laukā, kļūst skaidrs, ka viņas visas dosies uz Skandināviju, lai savām acīm skatītu ziemeļblāzmu.

 

 

Piektā laiva

Monika Kompanikova (Monika Kompaníková, 1979)

Aizkustinošs stāsts par meiteni, kura postkomunistiskajā Slovākijā visiem spēkiem cenšas parūpēties par sevi un citiem.

Divpadsmit gadus veco Jarku emocionāli pametusi viņas nenobriedusī, izlaidīgā māte. Likteņa ziņā atstātā meitene ir spiesta rūpēties par savu kašķīgo, mirstošo vecmāmiņu.

Kādu dienu, dodoties uz dārzu, viņa apstājas piepilsētas dzelzceļa stacijā un impulsīvi nolaupa dvīņu mazuļus. Jarka balansē uz katastrofas sliekšņa, un, cenšoties rūpēties par mazuļiem, meitene atklāj sevi.

 

 

LASI UN VĒRTĒ 2022. gada rezultāti

                 

LASI UN VĒRTĒ iepriekšējo gadu grāmatu kolekcijas

2022. g.

2021. g.

2020. g.

 2019. g.

 2018. g.

 2017. g.

 2016. g.

 2015. g.

2014. g.

2013. g.


Dalīties: