logo

VENTSPILS VALSTS 1.ĢIMNĀZIJA

KONKURĒTSPĒJĪGA IZGLĪTĪBA TALANTU IZAUGSMEI

VENTSPILS VALSTS 1.ĢIMNĀZIJA

KONKURĒTSPĒJĪGA IZGLĪTĪBA TALANTU IZAUGSMEI

Lasi un kļūsti par ekspertu!

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023

Kuras grāmatas ir novērtētas visaugstāk?

Sestdien, 23. martā Latvijas Nacionālā bibliotēkā (LNB) notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023” svinīgais noslēguma pasākums

Lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši pazīstami latviešu rakstnieki, bet no tulkojumiem visaugstāk vērtēti lietuviešu,  igauņu, vācu, katalāņu un franču rakstnieku darbi.

Kopumā lasīšanas maratonā 2023. gadā iesaistījās 852 skolas un publiskās bibliotēkas, radot labvēlīgus apstākļus lasīšanai un sarunām par grāmatām.

20553 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam sniedza rakstisku atsauksmi par izlasīto, autori ir patiesi aizkustināti par grāmatu vērtējumiem.

Dzintara Tilaka grāmatai “Zlatas ceļš” - pirmā vieta 11+ vecumgrupā. Ukrainas kara tematika latviešu daiļliteratūrā nav bijusi, īpaši pusaudžiem domātais vēstījums ir sarežģīts uzdevums, tas autoram bijis liels izaicinājums.

Lasītāja Aleksa no Rīgas savā izvērtējumā rakstīja: “Šī grāmata manī rosināja pārdomas par Ukrainas kara bēgļiem un par to, kādas grūtības viņiem jāpārvar katru dienu. Grāmata lika man domāt arī par to, cik ļoti man ir paveicies, ka dzīvoju brīvā, neatkarīgā valstī, un lika man novērtēt, cik svarīgas ir šķietami pašsaprotamas lietas, piemēram, mājas, veselība, silts ēdiens, savs apģērbs...”

Šogad svētkos piedalījās arī astoņi kaimiņvalstu rakstnieki - lietuvieši, gan ilustratori, gan rakstnieki, tostarp divas Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas laureātes - rakstniece Igne Zarambaite un ilustratore Lina Itagaki.

Lietuvieši pēdējo gadu laikā ir ļoti veiksmīgi pusaudžiem un jauniešiem domātā reālistiskā stāsta kategorijā, kur latviešu rakstniecībā varētu būt lielāka daudzveidība un vairāk autoru.

Igauņu rakstnieki, savukārt, pazīstami ar lieliskām autorpasakām un groteskiem, ilgi atmiņā paliekošiem tēliem, kā  Trīnu Lāna ar grāmatu “Skeleta Juhana gaitas”, kas Latvijā pieaugušo vidū izraisīja cenzūras vilni. Taču bērniem vajag uzticēties, viņi ir spējīgi saskatīt dziļāku jēgu šķietami absurdā stāstā, viņus piesaista neparastais. Tas precīzi izpaužas lasītāja Oļega no Daugavpils pārdomās: “Nekad nebiju iedomājies, ka parastajam skeletam, kurš stāv skolā, var būt tāda interesanta dzīve pensijā. Un pat nedomāju, ka tādi skeleti var būt pensijā. Grāmata ir dīvaina un smieklīga. Es domāju, ka būtu interesanta multfilma pēc šīs grāmatas.”

Arī Latvijā jau popularitāti ieguvusī Rēli Rēnausa lasītājus iepriecināja ar dziļdomīgām un humoristiskām epizodēm grāmatā “Kā mans tētis atrada sev sievu”.

 

Īpašu svētku dalībnieku sajūsmu izsauca vācu mākslinieka Mavila atsūtītais animētais sveiciens, kur viņš ar komiksa “Kinderlande” tēla Mirko palīdzību pauda savu prieku, ka lasītājiem Latvijā ir tik ļoti patikusi viņa grāmata, ka tie piešķīruši tai 1.vietu.

Ernests no Aulejas savu izvēli pamato ar iespēju identificēties ar Mirko: "Grāmatas galvenā varoņa Mirko dzīve daudzviet līdzinās manai. Es pārdomāju, vai es rīkotos tāpat vai citādi. Es aizdomājos, cik liela nozīme ir sastaptajiem, apkārt esošajiem cilvēkiem un īpaši draugiem, kā viss ietekmē situāciju. Tu vari pagriezt muguru un aiziet, bet vari iesaistīties un cīnīties par, tavuprāt, pareizo lēmumu. Svarīga ir pārliecība, drosme un atbalsts. Un vēl man tuvas bija pārdomas par vecākiem, kuriem liekas, ka viņi zina vienīgo pareizo risinājumu un nemaz neieklausās bērnā, viņa uzskatos un vajadzībās."  

Latvijā labi pazīstami ir franču rakstnieku, kuri strādā pārī, Silēnas Edgāras un Pola Beorna darbi. Pirms vairākiem gadiem viņu kopējā grāmata “14 -14” arī bija “Jauniešu žūrijas” godalgotā vietā.

Šoreiz viņu grāmatas “Mūru dāma” tematikā bija ietverta atsauce uz Latviju un tās vēsturiskajiem notikumiem. Rakstnieku iepriekšējā viesošanās mūsu valstī bija atstājusi neaizmirstamu iespaidu, ko videosveicienā lasītājiem atklāja rakstniece Silēna Edgāra.    

 

Vecāku žūrijas atzinību jau vairākus gadus saņem Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas laureāte, franču rakstniece Delfīne de Vigāna.

Viņas darbi vienmēr skar sociāli aktuālas un sāpīgas tēmas, kam nepievēršas latviešu rakstnieki - pusaudžu alkoholisms, bezpajumtnieki, pārlieka sevis eksponēšana sociālajos tīklos. Tulkotāja Inta Šmite pauda gandarījumu, ka grāmata “Bērni ir karaļi” ar tik sarežģītu problemātiku precīzi rezonējusi daudzu lasītāju sirdīs.

Kā rezumējusi Vecāku žūrijas dalībniece Gita no Madonas: “Tā lika aizdomāties par mūsdienu tik ļoti populāro un reizēm neapdomīgo rīcību publiskot visu internetā, neaizdomājoties  par iespējamām sekām un ietekmi uz mūsu pašreizējo un turpmāko dzīvi. Grāmatu varētu raksturot īsi un konkrēti: mūsdienu dzīves spožums un posts”.

Augstu novērtēts tika arī latviešu rakstnieces Kristīnes Ilziņas stāstu krājums “Es neliecināšu pret jums”, ko Vecāku žūrijas eksperte Angelika no Valdemārpils raksturo: “Šie īsie stāsti bija tik reāli un patiesi. Manuprāt, ikviens no Latvijas iedzīvotājiem ir bijis kāds no stāsta galvenajiem varoņiem vai arī otrā plāna varonis, vai arī skatītājs no malas. Sāpīgi un īsti. Grāmatu izlasot, rosījās domas par grūto pārmaiņu laiku, kur es kā bērns uzaugu”.

Autore bija gandarīta, ka viņas darbs, pēc ilgāka laika atgriežoties pie rakstīšanas, ir tik atsaucīgi uztverts lasītāju vidū.

Lasītājiem visvairāk tīkams bija cerību pilnais franču rakstnieces Virdžīnijas Grimaldi romāns “Laiks atkal iedegt zvaigznes”.

 “Iedvesmojoša grāmata par mīlestību un rūpēm par saviem bērniem. Tā dod cerību, apliecinājumu, ka nedienas vienmēr beidzas. Vajag tikai dūšu, apņemšanos un izaicinājumu pārkāpt pāri ikdienas ierastajam. Izbaudot dzīvi kopā, mēs iepazīstam viens otru labāk!”, savu vērtējumu par grāmatu pauž Sarmīte no Barkavas.     

 

Ja esi izlasījis vismaz 3 grāmatas no žūrijas kolekcijas, Tev ir pienācis brīdis kļūt par lasīšanas ekspertu, atliekt tikai aizpildīt anketu!

Šeit ir ANKETA.

VV1.Ģ kods ir: GKRSD

Žūrijas dalībniekam:

  1. jāsniedz neliela informācija par sevi,
  2. jāatzīmē izlasītās grāmatas,
  3. no izvēlētajām grāmatām ir jāsastāda savs grāmatu tops,
  4. jāuzraksta, kādēļ grāmatai piešķir pirmo vietu,
  5. jānovērtē grāmatas izskats,
  6. jāizsakās par sevi kā lasītāju.

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2023" vērtēšanas anketa ir pieejama ŠEIT.

Bibliotēku piekļuves kodus var atrast ŠEIT.

Lasītāji, kuri piedalās žūrijā individuāli, var izmantot LNB piekļuves kodu: NACBIB.

"BĒRNU, JAUNIEŠU UN VECĀKU ŽŪRIJAS 2023" BALSOŠANA NOSLĒGSIES 31. JANVĀRĪ

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023" tuvojas savam noslēgumam 852 publiskajās un skolu bibliotēkās, kā arī 73 latviešu diasporas centros 28 valstīs.

 

Lielie lasīšanas svētki notiks LNB Ziedoņa zālē 2024. gada 23. martā, bet vēl līdz 31. janvārim programmas dalībnieki var paspēt nobalsot par visvairāk iepatikušos grāmatu.

 

2023. gada kolekcijā iekļautas 24 grāmatas: astoņi latviešu autoru darbi, piecpadsmit tulkojumi un viens folkloras krājums.

Lasītāji varēs iepazīties ar četru franču rakstnieku darbiem, trīs lietuviešu un trīs igauņu grāmatām, kā arī pa vienam tulkojumam no zviedru, vācu, slovāku, poļu un katalāņu valodas.

 

 Kas ir jādara? 

Tev ir jāizlasa un jāvērtē 5 grāmatas no savas vecumgrupas kolekcijas.

Cik ilgā laikā ir jāizlasa? 

Lasīšanas termiņš - 9 mēnešiNo 2023.g. 1.maija līdz 2024. gada 15. janvārim!

Kas man par to būs? 

Katrs eksperts saņems lasīšanas veicināšanas balviņas no Rīgas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra un mūsu skolas bibliotēkas pildspalvas.

 

Kas ir jādara vecākiem? 

Vecākiem ir jāizlasa un jāvērtē 4 grāmatas no Vecāku žūrijas kolekcijas + 1 jebkura cita grāmata no pārējās kolekcijas.

 LASI UN VĒRTĒ 2023. gada grāmatu kolekcija

 

Zlatas ceļš

Dzintars Tilaks (1959)

Grāmatas galvenā varone ir meitene, vārdā Zlata, kas mācās 7. klasē. Ir 2022. gada pavasaris, kad sākas karš Ukrainā. Skola un mācības paliek gluži vai citā dzīvē, nu jādomā par izdzīvošanu, par kaut ko tādu, kas liekas nereāls mūsdienās un šeit, Latvijā.

En den dīno šoko loko tīno

Māris Rungulis (1950)

Rakstniekam ir liela aizraušanās ar Latvijas bērnu folkloru – spoku un joku stāstiem, skaitāmpantiem un ķircināmpantiem, kuru vākšanai viņš aktīvi pievērsās astoņdesmitajos gados, bet deviņdesmitajos sakārtoja un izdeva vairākus skaitāmpantu krājumus.

Tagad rakstnieks, vēlreiz pārskatot savu kolekciju, veidojis plašāku, apjomīgāku izlasi, kā arī pievienojis savas atmiņas par skaitāmpantu kolekcijas tapšanu, tiekoties un sarakstoties ar bērniem.

Grāmata būs interesanta ne tikai bērniem, jo ļaus vecākajai paaudzei atcerēties bērnību.

Kā mans tētis atrada sev sievu

Rēli Reinausa (Reeli Reinaus, 1977)

Keita ir 12 gadus veca un dzīvo kopā ar tēti Stenu un labradoru Fredi. Keitas mamma nomira, kad meitene bija vēl pavisam maza. Kādu dienu tētis paziņo, ka vēlētos apprecēties vēlreiz, un lūdz meitai palīdzību atrast īsto sievu. Tētim piemērotas sievas meklējumos abi piedzīvo virkni komisku starpgadījumu.

Upe, kas tek atpakaļ

Žans Klods Murlevā ( Jean-Claude Mourlevat, 1952)

“Vai jūs pārdodat karameles?” Ar šo ikdienišķo jautājumu, ko uzdod veikaliņā ieklīdusi sveša meitene, sākas neparasts, romantisks stāsts.

Mazais bodnieks Tomeks iemīlas Hannā un gatavs viņai sekot tālā un bīstamā ceļojumā, lai meklētu burvju upi Kžāru, kuras ūdens spēj dāvāt nemirstību.

Vai Hannai izdosies pārnest savam putniņam dziedinošo ūdeni? Vai abu mīlestība izrādīsies tikpat pārlaicīga kā upe un labestība, ko viņi piedzīvo ceļā?

Burmemme

Aino Pervika (Aino Pervik,1932)

Burmemmi - mazliet bīstama, taču pasakaina un ļoti aizraujoša būtne.

Burmemme viena pati dzīvo uz mazas salas. Burmemmes valdzinājums ir gan viņas vētrainajā un nepakļāvīgajā raksturā, kurā tomēr skaidri iezīmējas rūpes par dabu un cilvēkiem, gan brīnumainajās spējās, kuru pamatā tomēr ir patiesas zināšanas par dabas spēkiem.

Burmemmei piemīt arī trakulīga humora izjūta, kurā tomēr nejūt ļaunumu pret izjokotajiem. Kad Burmemme dakterē kādu kuģa kapteini, kuram pēc jūrā pārciestām katastrofām kājas iet katra uz savu pusi, kapteinis viņā uz vietas iemīlas.

Melndzelmji

Igne Zarambaite (Ignė Zarambaite, 1988)

Kad sešpadsmitgadīgā Anika atgriežas dzimtajā pilsētiņā, viņu atkal nomāc bērnības atmiņas – nesaskaņas ģimenē, skolā pieredzētā ņirgāšanās.

Dziļi iekšienē sūrst senās pārestības, bet ārēji meitene ir pārvērtusies, viņu neviens vairs neatpazīst.

Tagad viņa ir nevis Anika, bet Ana. Drīz klasesbiedri piedāvā Anai nedēļas nogales izaicinājumu – kopīgi pavadīt nakti palu ūdeņu ieskautās mājās, kas slavenas ar leģendām un baisiem notikumiem.Un kas bija par iemeslu tās nakts notikumiem – mistiski spēki, apreibinošas vielas, atriebība? Vai varbūt viss kopā?

 

Mūru dāma

Silēna Edgāra (Silene Edgar, 1978), Pols Beorns (Paul Beorn, 1977)

Latviešu izcelsmes operdziedātāja Māra Galanta, saukta par Mūru dāmu, iemantoja pasaules slavu, 1972. gadā dziedot pie Berlīnes mūra.

Kopš tā laika viņai raksta cilvēki no dažādām pasaules malām, lai vēstītu par savu neapskaužamo likteni un dzīvi nebrīvē.

Arī Māra pati reiz aizbēgusi no totalitāra režīma. Septiņpadsmit gadu vecumā viņa slepus pameta Padomju Latviju un nav atgriezusies dzimtenē pat pēc Dzelzs priekškara krišanas. Kāpēc tā? Un kāpēc viņa izvairās runāt par savu jaunību?

Autori grāmatai: 14-14

 

Mana kolosālā dzīve

Jennija Jēgerfelde (Jenny Jägerfeld, 1974)

Laipni lūgti Skērblakas viesnīcā Royal Grand Golden Hotel! Te tagad dzīvos Sige ar divām jaunākajām māsām, mammu un pavisam neparasto vecmāmiņu, kurai tikpat neparastā viesnīca, starp citu arī pieder.  

Stokholmas skolā Sige neiederējās un jutās pagalam nelaimīgs, tāpēc jauna dzīve mazpilsētā nāk īsti laikā. Te ir gan pinbola mašīna, gan īsts režisors, gan pat negaidīti spraiga cīņa par kādu dārza rūķi ar vietējo instagram slavenību.

Ja tikai strauji netuvotos jaunais skolas gads... Sigem ir tikai viens mērķis - līdz vasaras beigām kļūt populāram.

Autore grāmatai: Stendapa karaliene

 

Kinderlande

Mavils, (Mawil ,1976)

Komikss veltīts notikumiem Austrumberlīnē 1989. gadā, tieši pirms Berlīnes mūra krišanas.

Ar aizrautību un puicisku humoru Mavils stāsta par draudzību, drosmi un uzticēšanos, par bērnību, kas aizrit starp pionieru organizāciju un baznīcu, slepus noklausītām ziņām par pārbēgšanu uz Rietumberlīni un galda tenisa turnīru tieši Vācijas lielo pārmaiņu priekšvakarā.  

Komikss uzbur spilgtu un personisku VDR pastāvēšanas pēdējo dienu ainu, ko autors pats pieredzējis, būdams, grāmatas varoņu vecumā. Pievienota arī vārdnīciņa, kas skaidro mūsdienu bērniem nezināmās sociālisma laika Vācijas reālijas.

 

Zaļā dzīle

Toms Deimonds Barvidis (1994)

Pasaule, kuru ik nakti pārstaigā debesmeitas, trīs spoži mēneši, reiz esot bijusi vienota, līdz brāļi, debesmeitu precinieki, sastrīdējās un to sadalīja. Tagad Zaļā Dzīle, mežonīgs un nebeidzams mūžamežs, un sausais, skopais Tīrums dzīvo katrs savrupu dzīvi šķietamā drošībā. Tomēr gan Tīrumā, gan Zaļajā Dzīlē pamazām mostas kā jauni, tā aizmirsti spēki, kas tiecas iegūt vai iznīcināt. Zaļās Dzīles bangas arvien niknāk sitas pret Tīruma krastiem, un cilvēku apmetnēs sākas cīkstēšanās par ļaužu prātiem un sirdīm. Kas izjaucis līdzsvaru starp abām pasaules daļām? Meklējot atbildi senās dziesmās, Vārmas ciema Dižais rakstotājs Hauko atrod tikai jaunus jautājumus.

Zaļā Dzīle jau ar vāka noformējumu, kurā redzam jaunu, kareivīgi tērptu meiteni un milzīgu fantastisku putnu – grifu –, signalizē, ka romānā atradīsim labākajās tradīcijās ieturētu fantastisku vēstījumu, un šai ziņā nekļūdāmies.

Kaura, attēlā redzamā grifu jātniece, tāpat kā viņas draugs mednieks Talevs un daudzi citi, mitinās Tīruma valstībā – varbūt ne pārāk auglīgā, tomēr iekoptā, sakārtotā zemē, kurā it visiem iedzīvotājiem ir skaidras viņu lomas.

Bērni ir karaļi

Delfīne De Vigāna ( Delphine de Vigan, 1966)

Gandrīz trillera cienīgais psiholoģiskais romāns caur divu sieviešu diametrāli atšķirīgo likteņu prizmām ļauj palūkoties aiz sociālo tīklu radītā mūsdienu sabiedrības portreta – kad vīzija par slavu un veiksmi ir vien mānīga ilūzija, kas ne tikai aizēno patiesas vērtības, bet iedragā un pat izposta cilvēku dzīves.

Skolas gados Melānija Klo ir pārņemta ar realitātes šovu solīto spozmi un slavu, taču pašas mēģinājumi ielauzties šajā žilbinošajā pasaulē nevainagojas panākumiem. Paiet vairāki gadi, Melānijai šķietami ir viss, ko viņa ir vēlējusies – vīrs, divi piemīlīgi bērni un krāšņa dzīve Parīzes piepilsētā, ko nodrošina pašas izlolotais YouTube kanāls. Taču tajā nemitīgi rādītā idille sabrūk, kad tiek pastrādāts noziegums, kura motivāciju cenšas atšķetināt valsts prasmīgākie izmeklētāji, arī talantīgā dokumentētāja Klāra. Atklājas sen glabāti noslēpumi, pāridarījumi un aizvainojumi.

Autore grāmatām: 

Es neliecināšu pret jums

Kristīne Ilziņa (1969)

Stāstu krājums “Es neliecināšu pret jums” ir kā mozaīkbilde. Tajā savākti un apkopoti stāsti par cilvēkiem, kas piedalās lielos notikumos, paši būdami mazi. Par tiem, kuriem parasti neviens neprasa: ko jūs par to domājat? Tiem, kas vienkārši dzīvo. Pirms Atmodas, tās laikā un arī pašlaik.

“Kristīnes Ilziņas stāsti ir par cerību un spītu. Par tiem, kuri astoņdesmitajos lēni, bet neatlaidīgi ārdīja komunisma ideoloģijas blīvo mūri, lai Latvija reiz taptu brīva. Kāds ar drosmi un pārliecību, cits bīdamies, bet ticēdams” Jana Egle, rakstniece.

 

Laiks atkal iedegt zvaigznes

Virdžinija Grimaldi (Virginie Grimaldi, 1977)

Sirsnīgs un aizkustinošs romāns par mātēm un meitām, ģimenēm un neparastām draudzībām, kas liks jums gan smieties, gan raudāt... 

Ja Anna nebūtu zaudējusi darbu, iespējams, viņa nekad nebūtu uzdrošinājusies rīkoties tik impulsīvi. Viņas vecākajai meitai Hlojai ir septiņpadsmit gadu un kārtējie sirdēsti. Piepeši atklājas, ka meitene ir atmetusi ar roku mācībām licejā un plāno sākt strādāt.

Izrādās, arī divpadsmitgadīgā Lilī skolā nejūtas labi... Brīdī, kad Anna saprot, ka ģimene burtiski jūk laukā, kļūst skaidrs, ka viņas visas dosies uz Skandināviju, lai savām acīm skatītu ziemeļblāzmu.

 

 

Piektā laiva

Monika Kompanikova (Monika Kompaníková, 1979)

Aizkustinošs stāsts par meiteni, kura postkomunistiskajā Slovākijā visiem spēkiem cenšas parūpēties par sevi un citiem.

Divpadsmit gadus veco Jarku emocionāli pametusi viņas nenobriedusī, izlaidīgā māte. Likteņa ziņā atstātā meitene ir spiesta rūpēties par savu kašķīgo, mirstošo vecmāmiņu.

Kādu dienu, dodoties uz dārzu, viņa apstājas piepilsētas dzelzceļa stacijā un impulsīvi nolaupa dvīņu mazuļus. Jarka balansē uz katastrofas sliekšņa, un, cenšoties rūpēties par mazuļiem, meitene atklāj sevi.

 

 

LASI UN VĒRTĒ 2022. gada rezultāti

                 

LASI UN VĒRTĒ iepriekšējo gadu grāmatu kolekcijas

2022. g.

2021. g.

2020. g.

 2019. g.

 2018. g.

 2017. g.

 2016. g.

 2015. g.

2014. g.

2013. g.


Dalīties: