logo

VENTSPILS VALSTS 1.ĢIMNĀZIJA

KONKURĒTSPĒJĪGA IZGLĪTĪBA TALANTU IZAUGSMEI

VENTSPILS VALSTS 1.ĢIMNĀZIJA

KONKURĒTSPĒJĪGA IZGLĪTĪBA TALANTU IZAUGSMEI

Ieteikums vecākiem

 Aktuāli un noderīgi ( ne tikai attālinātā mācību procesa laikā)!!!

 

Atziņas no psihoterapeites Diānas Zandes nodarbības 29.11.2021.

____________________________________________________________

Pusaudžu psihoterapeita N.S.Konstantīnova lekcija "Dzīve tiešsaistē" ir ļoti aktuāla, izzinoša, praktiska, balstītā uz pētījumiem un praksi un vienkārši interesanta! 

https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/vecaki-un-berni/video-ka-attalinatas-macibas-ietekme-jauniesus-un-vinu-vecakus.a389912/

 Skolēniem un vecākiem

Rokasgrāmata pusaudžiem par psiholoģisku pašpalīdzību un par mentālu veselību. Ļoti aktuāli un noderīgi !

https://esparveselibu.lv/sites/default/files/2021-01/PPP%20rokasgramata.pdf

_________________________________________________________________________________

VUGD_drošība mācību gadu uzsākot!

***********************

Praktiski ieteikumi izglītības iestādēm un vecākiem par Covid-19 šeit

 

 • MK noteikumi par pārbaudes darbiem (9.klase)
 • MK noteikumi par centralizēto eksāmenu norisi(12.klase)
 • Uz skolu bez satraukumiem
 • Vecākiem par audzināšanu
 • KAS JĀŅEM  VĒRĀ  VECĀKIEM, LAI BĒRNS  UZ SKOLU  DOTOS  MOŽS….

  Klāt rudens un jauns skolas gads, bērni atgriežas no brīvlaika, un visi kopā sākam gatavoties gada tumšajiem mēnešiem. Labi zināmas, bet vasaras bezrūpībā mazliet piemirsušās atziņas, lai rudens iesnas mestu līkumu, mācībās labi veiktos un jauna diena sāktos moži un ar prieku, atgādina farmaceite Ieva Zvagule.

  “Skolas gads no bērniem prasa daudz enerģijas, tāpēc ir būtiski palīdzēt sev atjaunot resursus un nostiprināt organismu, lai rudeni un ziemu pārlaistu neslimojot. Miegs, pareizs uzturs, tīras rokas, samērīgs dienas režīms, fiziskas aktivitātes un organisma stiprināšana vajadzīga ne tikai bērniem, bet noderēs arī vecākiem. Labas veselības pamati ir vienādi gan lieliem, gan maziem, turklāt bērniem veiksies labāk, ja, sekojot vecāku piemēram, viņi vērtīgus ieradumus apgūs mājās”  

  Izgulies!

  Miegs ir ļoti būtisks ikviena cilvēka dzīvē. ASV Miega medicīnas centra pētījumi atklāj, ka skolēniem no sešu līdz 12 gadu vecumam vajadzētu gulēt 9–12 stundas, bet pusaudžiem 13 līdz 18 gadu vecumā miegam jāatvēl 8–10 stundas - līdzīgi kā pieaugušajiem.

  Miega trūkums nelabvēlīgi ietekmē skolēnu sekmju līmeni, un viens samiegojies klasesbiedrs ietekmē visas klases darbu, jo nereti skolotājam nākas pievērst īpašu uzmanību izklaidīgajam jaunietim. Bērni mēdz gulēt daudz mazāk par nepieciešamajām deviņām stundām, galvenokārt tāpēc, ka vakarā daudz laika tiek pavadīts, veroties dažādos ekrānos. No šī ieraduma labāk būtu atteikties, jo miegam, tāpat kā jebkurai citai nodarbei, ir jānoskaņojas un jāsagatavojas.

  Ēd brokastis!

  Arī regulārs pilnvērtīgs uzturs ir būtisks faktors, kas ietekmē mācību procesu un attiecīgi – arī sekmes. Tiem, kas nav pabrokastojuši, sliktāk veicas atmiņas, uzmanības, informācijas apstrādes un reakcijas ātruma pārbaudēs. “Padomājiet vien – pēc nakts miega cilvēks nav ēdis vismaz 9 stundas, protams, organisms ir izsalcis,” uzsver farmaceite.

  “Svarīgi ir arī tas, ko ēdam. Ja cilvēks dienā ietur trīs ēdienreizes, brokastīm vajadzētu iekļaut apmēram trešo daļu no nepieciešamā uzturvielu daudzuma. No rīta pamostoties, cukura līmenis asinīs parasti ir nokrities savā viszemākajā punktā, tāpēc nepieciešams uzņemt enerģiju. Tiem, kuri neēd brokastis, ir grūtāk koncentrēties un paturēt prātā visu vajadzīgo.”

  Turklāt nepaēdis skolēns jau drīz sajutīs izsalkumu, un tad tiek pirktas neveselīgas ātrās uzkodas un našķi. Labāk tomēr pabrokastot mājās, izvēloties pilngraudu putras, brokastu pārslas, pilngraudu maizi, rupjmaizi, olu ēdienus, biezpienu, kādu svaigu augli vai dārzeni, nesaldinātu jogurtu. Svarīgi atcerēties arī par pietiekamu ūdens daudzumu!

  Stiprini organismu!

  Tuvojoties vēsam, mitram un tumšam laikam, ir būtiski jau laikus parūpēties par to, lai slimības mums mestu līkumu. Labs sargs pret saaukstēšanos un vīrusiem būs dzērvenes, ķiploki, ingvers un medus, kam piemīt daudz vērtīgu īpašību, kā arī citi produkti, kas satur C vitamīnu. Vakaros patīkami sildīs ārstniecisko augu tējas. Aptieku piedāvājumā atrodami daudzveidīgi vitamīnu kompleksi, kas satur ārstniecisko augu ekstraktus. Droši var izvēlēties preparātus, kuru sastāvā ir ehinācija, ķiploks, kurkuma, ingvers.

  Tāpat nevajadzētu aizmirst par B grupas vitamīniem, C un D3 vitamīniem, selēnu, cinku, dzelzi. Īpaša uzmanība jāpievērš D vitamīnam, kurš gada tumšajos mēnešos trūkst gandrīz visiem. Sagatavot organismu vīrusu sezonai palīdzēs arī fiziskas aktivitātes un piemērots apģērbs. “Pirmajos vēsajos rītos nav jāsāk tuntulēties rudens mētelī – organismam jāļauj pamazām pierast pie zemākas gaisa temperatūras, izvairoties no sasvīšanas. Tomēr jāizvēlas tāds apģērbs, lai dienas laikā arī nenosaltu un neiedzīvotos iesnās un kakla sāpēs,” atgādina Ieva Zvagule.

  Mazgā rokas!

  Rūpīga roku mazgāšana var mūs pasargāt no daudzām slimībām. Roku mazgāšana palīdz izvairīties no infekcijas slimībām (caurejas, gripas, hepatīta), zarnu un elpceļu slimībām.

  Tikai ar ūdeni rokas nomazgāt nevar – dažas sekundes paskalojot pirkstus zem krāna, lielas jēgas no tā nebūs. Arī pareiza roku mazgāšana jāiemācās jau mājās. Noteikti jāņem talkā ziepes vai roku dezinfekcijas līdzekļi, un rokas jāmazgā kārtīgi, atceroties arī par pirkstu starpām, virsmām zem nagiem un gredzeniem. Rokas noteikti jāmazgā pirms ēšanas, pēc labierīcību apmeklējuma, pēc deguna šņaukšanas, klepošanas, šķaudīšanas, kā arī atgriežoties mājās no dažādām sabiedriskām vietām.

  Farmaceite Ieva Zvagule novēl veiksmīgu mācību gadu un atgādina – kontroldarbos veiksies labāk, ja iepriekšējā naktī būsi kārtīgi izgulējies, bet tieši pirms mācību stundas sevi uzmundrināsi, apēdot sauju žāvētu augļu, izdzerot glāzi ūdens vai izkustoties un ieelpojot svaigu gaisu!

 • Marija Montessori:

Ja kaut reizi nedēļā pārlasīsiet šo sarakstu, tad attiecības ar bērniem var pāriet pilnīgi citādā kvalitātes līmenī:

 1. Bērnus māca tas, kas tiem apkārt.
  2. Ja bērnu bieži kritizē, viņš iemācās nosodīt.
  3. Ja bērnu bieži slavē, viņš iemācās novērtēt.
  4. Ja bērnam demonstrē naidīgumu, viņš iemācās kauties.
  5. Ja pret bērnu ir godīgi, tad viņš iemācās taisnīgumu.
  6. Ja bērnu bieži izsmej, viņš iemācās būt kautrīgs.
  7. Ja bērns dzīvo ar drošības sajūtu, viņš iemācās ticēt.
  8. Ja bērnu bieži apkauno, viņš iemācās justies vainīgs.
  9. Ja bērnu bieži atbalsta, viņš iemācās labi pret sevi attiekties.
  10. Ja pret bērnu bieži ir žēlsirdīgi, viņš iemācās būt pacietīgs.
  11. Ja bērnu bieži slavē, viņš iemācās pārliecinātību par sevi.
  12. Ja bērns dzīvo draudzības atmosfērā un jūtas svarīgs, viņš iemācās šajā pasaulē atrast mīlestību.
  13. Nerunājiet par bērnu sliktu – ne viņa klātbūtnē, ne bez viņa.
  14. Koncentrējieties uz labā attīstību bērnā, tad sliktajam nepaliks vietas.
  15. Esiet aktīvi vides sagatavošanā. Izrādiet patstāvīgas, pamatīgas rūpes par viņu. Parādiet katra attīstošā materiāla vietu un pareizos veidus darbam ar tiem.
  16. Esiet gatavi atsaukties bērnam, kam esat vajadzīgi. Vienmēr ieklausieties un atbildiet bērnam, kad tas runā ar jums.
  17. Cieniet bērnu, kurš kļūdījies un spēj tagad vai nedaudz vēlāk to izlabot, bet nedaudz stingri apstādiniet jebkuru nepareizu materiāla izmantošanu vai jebkuru rīcību, kas apdraud pašu bērnu vai citus bērnus.
  18. Cieniet bērnu, kas atpūšas vai vēro citu bērnu darbu, vai domā par to, ko viņš ir padarījis, un ko vēlas darīt.
  19. Palīdziet tiem, kas grib strādāt, bet pagaidām nevar izvēlēties sev mīļāko nodarbi.
  20. Esiet nerimstoši, skaidrojot bērnam to, ko viņš agrāk nevarēja saprast, palīdziet bērnam apgūt neapgūto, pārvarēt nepārvaramo agrāk. Dariet to, piepildot apkārtējo pasauli ar rūpēm, iecietību un klusumu, žēlsirdību un mīlestību. Esiet gatavi palīdzēt bērnam, kurš atrodas meklējumos un esiet nepamanāma tam bērnam, kurš visu jau ir atradis.
  21. Saziņā ar bērnu vienmēr pieturieties pie labākajām manierēm – parādiet viņam labāko, kas jums ir.
 •  Apsēstība ar spēli -visīstākā realitāte – ļaudis man apkārt kā traki skraida pa ielām un parkiem, tvarstot Pokemonus. Lai arī šī brīvā dabā spēlējamā tiešsaistes spēle “Pokemon Go” Latvijā ir pieejama aptuveni nedēļu, tā jau kļuvusi neticami populāra. Es arī, protams, to izmēģināju. 

Pirmajā brīdī spēle liekas – fantastisks izgudrojums. Cilvēki ir spiesti celties kājās un doties ārā. Lai izšķiltos Pokemonu ola, spēle skaita spēlētāja noieto attālumu – ola šķiļas vien tad, kad veikti 10 kilometri. Ja vēlies cīnīties ar citiem Pokemonu vācējiem, jādodas uz noteiktu vietu – tātad, arī jāiziet no mājas. Taču ir blaknes, kas mani dara bažīgu.

Pirmkārt. Cilvēki (arī es tajā brīdī, kad spēlēju spēli) pārvietojas pilnībā novērsušies no ceļa, līdz ar to pastāv risks iziet uz ielas, paklupt, ieskriet stabā, saskrieties citam ar citu. Kāds no spēlētājiem atklāja, ka Pokmonus tvarsta pa pilsētas parku, jo ar velo gandrīz ietriecies barjerā. Ņemot vērā, ka šā gada pirmajos sešos mēnešos Latvijā uz dzelzceļa kopumā reģistrēti 12 negadījumi, kuros gājuši bojā deviņi, bet traumēti trīs cilvēki, “Latvijas Dzelzceļš” ir pavisam bažīgs. Pēc viņu rīcībā esošās informācijas, aplikācijas objektus ģenerē sistēma pēc noteikta algoritma, tāpēc, potenciāli, spēles “varoņu” atrašanās vieta var būt arī stacijas, peroni un sliežu ceļi. Pēc tam, kad Nīderlandē reģistrēti vairāki gadījumi, ka neatļautās vietās uz dzelzceļa gados jauni cilvēki guvuši vieglas traumas, vietējās dzelzceļa kompānijas jau ir nosūtījušas oficiālu pretenziju “Nintendo”, kas ir “Pokemon GO” izstrādātājs, ar prasību veikt darbības, lai ierobežotu aplikācijas darbību tiešā dzelzceļa tuvumā.
Otrkārt. Diezgan ātri tērējas internets. Šeit vecākiem būtu jāpaseko, vai viņu atvases jau aizrāvušās ar Poremonu medībām – mēneša beigās pārsteigums var izrādīties telefona rēķins. 
Treškārt. Arī telefona baterijai tā ir liela slodze. Naudīgākie spēlētāji jau aprīkojušies ar īpašiem papildus baterijām. Bet kopumā šī maza bēda, ja neskaita to, ka bērnu kādos brīžos vari arī nesasvanīt. 
Ceturtkārt. Spēles fani priecājas, ka šis nu beidzot ir labs veids, kā izkustēties (un kustēties tiešām sanāk), taču man rodas jautājums – cik jēgpilna ir fiziska aktivitāte bez apzinātas klātbūšanas. Nez vai ir veselīgi pārvietoties uzrautiem pleciem un koncentrētu skatienu viedierīcē. Es labprātāk izvēlos spēli Geocaching, kas ļauj būt ārā, būt kustībā un ļauj arī redzēt vietu, kur esi nonācis. 
Piektkārt. Datu drošība. Spēle pieprasa plašas tiesības tavā ierīcē. Tā izmanto fotokameru, GPS un Google kontu. Ražotājs apgalvo, ka šīs tiesības tiek izmantotas tikai spēlei nepieciešamajā apjomā, tomēr uz to nedrīkst paļauties. Internetā cirkulē arī spēles uzlauzta versija, kas satur Trojas zirgu (vīrusu) un pārņem kontroli pār telefonu. 


Nu ko, vecākiem liels darbs priekšā – runāt ar bērniem par drošību uz ielas, datu drošību viedierīcēs, saprātīgu naudas tērēšanu un jēgpilnu laika pavadīšanu.  

Iesaku izlasīt  pusaudžu auditorijai adresēto trilleri “Erebos” (autore Urzula Poznanski). Grāmata ir par skolēnu Niku, kurš ir kā apsēsts ar Erebos – datorspēli.

Audra Šauere, Mammamuntetiem.lv redaktore